Šalovanie

Niektorí ľudia sa s pojmom šalovanie, stretnú až pri stavaní domu.

Čo sa najčastejšie šaluje?

  • Základy domu
  • Piliere
  • Stropy
  • Šalovanie venca
  • Schody
  • Vence

Na šalovanie používame systém DOKA. (dielce 2,50×50 cm, ktoré sú na to určené). Po ich použití a odšalovaní neostáva betón grabatý. Pri ďalších prácach, ako sú napr. omietky, tak sa nemusí nič dobrusovať.

Základy domu

Každá platňa na dome sa nezaobíde bez zašalovania obvodu spodnej platne (deky).

Toto je jedno z najdôležitejších šalovaní na dome. Veľa krát si to ľudia vedia spraviť aj svojpomocne.

Piliere

Sa šalujú hlavne tam, kde chcú mať ľudia otvorený priestor alebo pri stenách, kde je veľká záťaž .(oporné body pod balkóny, terasy, presklené miesta)

Stropy

Jedna z najlepších aj najdrahších vecí na stavbe je betónový strop. Na veľa jednopodlažných domoch betónový strop v dnešnej dobe nahrádza – drevený strop. Tieto stropy sa hlavne používajú na dvojpodlažných alebo viac domoch, lredovách a pri domoch s rovnou strechou.

Šalovanie venca

Je súčasťou každého domu. Spája stavbu po jeho obvode. Pri domoch so strechou slúži ako kotvenie na pomúrnici (ukotvenie strechy)

Šalovanie schodov

Na každom dome sú navrhnuté iné schody, lebo každý dom má iné rozmery. Šalujú sa schody – vchodové, terasové schody cez podlažia a veľa iných. Schody môžu mať rôzny tvar (schody s podestou, točité, oblúkové)

Pri schodoch je najdôležitejšie správne rozrátanie stupňov (aby boli pohodlné). Hlavne aby výška prvého a posledného stupňa pasovala s terénom a podlahami na domoch.

Máte záujem? Neváhajte nás kontaktovať. Pozrieť kontakt